Latvijas dabiskās pļavas ir īstas dārgumu krātuves – tajās mājo tāda dabas daudzveidība, kas var sacensties pat ar tropiskajiem mežiem. Iedomājieties, tikai vienā kvadrātmetrā dabiskās pļavas var būt pat vairāk nekā 50 dažādas augu sugas – tas nozīmē, ka dabiskās pļavas ir viena no daudzveidīgākajām dzīvotnēm, kāda Latvijā sastopama.

Taču diemžēl to palicis ļoti maz. Pirms 100 gadiem, kad saimniekojām tradicionāli, ainavā mijās lauki, ganības, pļavas un meži, govis ganījās brīvā dabā un ievākto sienu pārvadāja zirgu pajūgos, tas, ko šobrīd dēvējam par dabiskiem zālājiem, klāja gandrīz trešo daļu Latvijas. Šobrīd tādi sastopami vien 0,9% no Latvijas un ir uzskatāmi par izzūdošu dabas vērtību. Droši vien ikkatrs to būs pamanījis, kad Jāņos arvien grūtāk atrast pļavu, kur saplūkt trejdeviņas jāņuzāles vai pazīstamā pļava laukos, kas vēl pirms gadiem ziedēja, ir kļuvusi par aramzemi vai aizaugusi krūmiem.

Mazie pļavu gabaliņi, kas izkaisīti pa visu Latviju kā koši puķu ielāpi arvien vienveidīgākā ainavā, ir sargājami un īpaši apsaimniekojami, tāpēc jāsaka liels paldies visiem dabisko pļavu īpašniekiem, kas par tām rūpējas. Pļava ir dzīvotne, kurai ir nepieciešama cilvēka klātbūtne un apsaimniekošana – regulāra pļaušana vai noganīšana. Ar lielu gandarījumu vērojam, ka cilvēku vidū pieaug interese par pļavām, to augiem, un apsaimniekošanu. Pļava piesaista un valdzina gan cilvēkus, kam pieder lauku mājas un ir vēlme kādu stūrīti atstāt dabai, gan pārgājienu cienītājus, gan pilsētniekus, kuri savā pagalmā vēlas ko vairāk par sterilu mauriņu, gan arī zinātkāres vadītos, kuriem interesē iepazīt pļavas augus.

Tieši jums visiem, kurus piesaistījis dabiskās pļavas valdzinājums, esam sagatavojuši šo ceļvedi – palīgu pļavas iepazīšanai, kurš palīdzēs atklāt pļavas pasauli un izzināt tās daudzveidību. Šis noteicējs būs lielisks pavadonis pastaigā pa pļavu un dos atbildes uz tik bieži uzdoto jautājumu: “kas šī tāda par puķīti?”

Noteicējs drukātā veidā pieejams iegādei grāmatnīcās.