Projekta galvenais mērķis ir uzlabot riska ūdensobjektu stāvokli Latvijā, īstenojot pasākumus, kas noteikti Daugavas, Gaujas, Lielupes un Ventas upju baseinu apsaimniekošanas plānos.

Virszemes ūdeņi ir nozīmīga ekosistēmas daļa, un to kvalitāte var ietekmēt ne tikai attiecīgo sateces baseinu, bet arī ar ūdeņiem saistīto resursu kvalitāti, kā arī plašāku ūdeņu (pazemes, arī jūras) kvalitāti. Virszemes ūdeņu kvalitāti Latvijā visvairāk ietekmē divi faktori – barības vielu ieplūde ūdeņos un dažādi pārveidojumi. Barības vielas ūdeņos ieplūst ar notekūdeņiem un notecēm no lauksaimniecības un mežu teritorijām un tas veicina ūdensteču un ūdenstilpju aizaugšanu. Dažādi pārveidojumi (aizsprosti, ostas, krastu nostiprinājumi u.c.) maina ūdeņu dabisko režīmu, tādējādi ietekmējot arī dabiskās dzīvotnes. Upju baseinu apsaimniekošanā Latvijā ir nepieciešami uzlabojumi, lai spētu sasniegt ES Ūdens Struktūrdirektīvā noteiktos standartus.

Projekta tiešie mērķi:

  • Samazināt sadzīves notekūdeņu radīto piesārņojumu un barības vielu slodzi, ko rada notekūdeņu novadīšana un uzkrāšanās riska ūdensobjektos.
  • Samazināt barības vielu un citu piesārņojošo vielu noplūdes no lauksaimniecības un mežsaimniecības zemēm.
  • Mazināt hidroloģisko un morfoloģisko pārveidojumu ietekmi uz riska ūdensobjektiem, ieskaitot pārveidojumus, ko rada meliorācijas sistēmu atjaunošana un rekonstrukcija.
  • Uzlabot upju baseinu apsaimniekošanas plānošanu un plānu ieviešanas mehānismus.
  • Informēt ieinteresētās puses un veicināt to iesaistīšanos upju baseinu apsaimniekošanas plānu īstenošanā.
  • Sniegt atbalstu kompetentajām iestādēm tiesību aktu pilnveidošanā.