Uzsverot svina toksiskumu un ietekmi uz vidi un dabu, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina Latvijas iedzīvotājus ar savu parakstu atbalstīt prasību Eiropā aizliegt svinu saturošas munīcijas izmantošanu medībās un svina atsvaru izmantošanu makšķerēšanā un zvejā.

Petīcijā pausta prasība Eiropas Savienības lēmumu pieņēmējiem pārtraukt svina izmantošanu. Aicinām Eiropas Komisiju publiskot priekšlikumu, lai efektīvi ierobežotu svinu saturošas munīcijas un svina atsvaru izmantošanu. Mudinām Eiropas Savienības dalībvalstu valdības atbalstīt Eiropas Komisijas priekšlikumu brīdī, kad tāds tiks publiskots, savukārt Eiropas Parlamentu aicinām atbalstīt stingras prasības.

Lai arī Eiropā toksiskās iedarbības dēļ jau ir aizliegta svina lietošana benzīnā, krāsās un caurulēs, tomēr vēl aizvien svinu izmanto medībās un makšķerēšanā. Aplēses liecina, ka katru gadu Eiropā vidē nonāk ap 44 000 tonnu svina munīcijas un makšķerēšanas atsvaru veidā. Šis ar aci nesaredzamais piesārņojums apdraud kā vidi kopumā – tostarp ūdeņus un augsni –, tā arī dzīvnieku un cilvēku veselību. 2021. gadā Eiropas Ķimikāliju aģentūra (ECHA) atzina problēmas nopietnību un ierosināja pilnībā aizliegt svina munīcijas un makšķerēšanas atsvaru pārdošanu un izmantošanu Eiropā.

Nevalstiskā organizācija “BirdLife Europe & Central Asia” kopā ar nacionālajām dabas aizsardzības organizācijām Eiropā, tostarp Latvijas Ornitoloģijas biedrību un Latvijas Dabas fondu, aicina iedzīvotājus atbalstīt prasību aizliegt svina izmantošanu medībās un makšķerēšanā, apliecinot to ar savu parakstu petīcijā “Ban Lead Now”.

“Saindēšanās ar svinu ir viens no nozīmīgākajiem cilvēka radītajiem nāves iemesliem lielajiem ērgļiem – jūras ērglim un klinšu ērglim,” stāsta Jānis Ķuze, Latvijas Dabas fonda eksperts un Latvijas Ornitoloģijas biedrības biedrs. “Katru gadu Latvijā cilvēku rokās nonāk vairāki šādi smagi cietuši ērgļi, no kuriem gandrīz visi iet bojā, jo šo saindēšanos ir ļoti grūti ārstēt. Atšķirībā no daudzām citām dabas aizsardzības problēmām šo ir salīdzinoši viegli atrisināt, aizliedzot svina izmantošanu medību munīcijā un makšķerēšanas rīkos – abos gadījumos ir pieejamas svinu nesaturošas alternatīvas.”

Katru gadu svina dēļ iet bojā vismaz viens miljons putnu, tostarp gulbji un ērgļi. Miljoniem putnu cieš no saindēšanās ar svinu, pasliktinot šo putnu izdzīvošanas iespējas savvaļā. Svina munīcija, ko izmanto medībās, izkliedējas nomedīto dzīvnieku gaļā, tā pakļaujot riskam arī tos, kas šo gaļu izmanto pārtikā. Nonākot vidē, svins piesārņo arī barības ķēdes. Saindēšanās risks ir arī mājdzīvniekiem un mājlopiem, kas ar svinu var saskarties atrodoties savvaļā.

Ar svinu saindējies jūras ērglis. Foto: Jānis Ķuze

Petīcija parakstīšanai pieejama šeit.