Kāpēc nepieciešams saglabāt bioloģisko daudzveidību pasaulē un Latvijā?

Vai tiešām arī Latvijā bioloģiskā daudzveidība ir apdraudēta?

Kāpēc mums katram bioloģiskā daudzveidība ir svarīga?

Mēs šobrīd dzīvojam laikā, kad pasaulē bioloģiskā daudzveidība samazinās vēl iepriekš neredzētā ātrumā – tas ietver gan sugas, gan dzīvotnes, gan ģenētisko daudzveidību. Šobrīd apmēram 1 miljonam dzīvnieku un augu sugu draud izmiršana*, daudzām no tām – jau tuvākajās desmitgadēs. Sauszemes sugu skaits kopš 1900. gada samazinājies par vismaz 20%. Apdraudēti ir vairāk nekā 40% abinieku sugu, apmēram 10% kukaiņu sugu, gandrīz 33% koraļļu un vairāk nekā trešā daļa jūras zīdītāju. Kopumā kopš 16. gadsimta izzudušas vismaz 680 mugurkaulnieku sugas.

Arī Latvijā, kur ir šķietami zaļa un dabiska vide, ir vērojamas daudzas negatīvas tendences. Dabas skaitīšanas jeb biotopu inventarizācijas ziņojums (2023.) rāda, ka pēdējos 30 gados Latvijā visstraujāk samazinājušies zālāju biotopi, nesasniedzot pat 1% no valsts teritorijas, tikai 10% mežu ir bioloģiski vērtīgi, teju puse purvu ir pārveidoti un cilvēka darbības ietekmēti, vairāk nekā 2/3 saldūdens biotopu ir ietekmēti, apgrūtinot ūdens aprites ciklu; piekrastes biotopus negatīvi ietekmē invazīvo sugu izplatība, apbūve un antropogēnā slodze.

Galvenie iemesli bioloģiskās daudzveidības izzušanai ir mūsu pieeja zemes lietošanai un tās izmaiņas – lauksaimniecības un mežsaimniecības prakses, klimata pārmaiņas, kā arī invazīvo sugu pieaugums. Tāpat bioloģisko daudzveidību ietekmē piesārņojums un pārmērīga dabas resursu izmantošana.

Zaudējot bioloģisko daudzveidību, mēs zaudējam ekosistēmu stabilitāti, spēju pielāgoties izmaiņām un turpināt pastāvēt. Mēs zaudējam ainavu daudzveidību un estētisko vērtību, ko arī visbiežāk var uzskatāmi pamanīt, salīdzinot savu dabas pieredzi laikā un telpā. Taču mazāk redzams ir tas, ka daba arī zaudē spēju nodrošināt ekosistēmu pakalpojumus – apputeksnēšanu, gaisa un ūdens attīrīšanu, plūdu mazināšanu, augsnes veselības uzturēšanu un daudzus citus.

Lai saglabātu un atjaunotu bioloģisko daudzveidību, ir nepieciešama zinātniska pieeja, profesionālā un praktiskā pieredze, resursi, sadarbība ar zemes īpašniekiem un iedzīvotājiem. Tas arī ir mūsu projektu pamatā – praktiskā dabas atjaunošana.

Arī ikvienu iedzīvotāju aicinām savā ikdienā ieviest prakses, kuras palīdz saglabāt un veidot bioloģisko daudzveidību!

Saistītie projekti

urbanLIFEcircles

Bioloģiskās daudzveidības izzušana pasaulē liek arvien vairāk uzmanības pievērst urbānajām teritorijām. Tās kļūst par savvaļas augu patvēruma vietām, jo nepietiek tikai ar sugu saglabāšanu aizsargājamās teritorijās. Tāpat, pielāgojoties klimata krīzes radītajām pārmaiņām, arvien svarīgāki kļūst dabā balstīti risinājumi. Pilsētas zaļās zonas arī ir nozīmīgas pilsētnieku labbūtībai, fiziskajai un mentālajai veselībai,

GrassLIFE2

Visi ES nozīmes īpaši aizsargājamo zālāju biotopi Latvijā ir nelabvēlīgā aizsardzības stāvoklī. Iemesli tam ir zālāju nepareiza apsaimniekošana, to iznīcināšana (uzarot, apmežojot), kā arī to aizaugšana. Kā secinājām GrassLIFE projekta ieviešanas laikā, zālāju atjaunošanas potenciāls ir milzīgs, bet nepieciešama ļoti cieša zemnieku iesaiste un mērķtiecīga un praktiska komunikācija ar sabiedrību

LIFE MarshMeadows

Lai atjaunotu ekosistēmas funkcijas mitrājos, 2021. gadā tika uzsākts projekts “LIFE MarshMeadows: Integrēta mitrzemju atjaunošana Latvijā un Lietuvā”, projekta numurs – LIFE20 NAT/LV/000273. Projekta norises laiks: 01.10.2021. – 30.09.2027. Projekta norises vieta: Latvija, Lietuva Dodies uz lifemarshmeadows.eu!