Mēs strādājam, lai saglabātu un atjaunotu Latvijas dabiskos zālājus – to bioloģisko daudzveidību un sniegtos ekosistēmu pakalpojumus.

Dabiskās pļavas Latvijā šobrīd varam uzskatīt par izzūdošu dabas vērtību. Kā rāda Dabas skaitīšanas (2021.) rezultāti, Latvijā tās saglabājušās tikai 0,9% jeb 60 000 ha teritorijas. Pirms 100 gadiem tās klāja vienu trešo daļu valsts. Līdz ar pļavām izzūd to unikālā bioloģiskā daudzveidība – augu un citu dzīvu būtņu sabiedrību, kas veidojas tikai dabiskajās pļavās. Izzūd arī daļa no mūsu pagātnes un kultūrvēsturiskās identitātes – ainava, senču apdziedātās puķu pļavas, ziedošās ganības. Iespējams, mēs zaudējam arī daļu no nākotnes. Dabisko zālāju produkti – gaļa, piens, medus iegūst arvien lielāku novērtējumu visā pasaulē sava izcilā sastāva un garšas īpašību dēļ, un Latvijā dabisko pļavu produktu iespējas ir vēl neatklāta teritorija.

3% – tik daudz dabisko pļavu būtu nepieciešams Latvijai, lai nodrošinātu šīs ekosistēmas ar to saistīto sugu ilgtspēju.

Dabiskās pļavas sniedz mūsu pastāvēšanai būtiskus ekosistēmu pakalpojumus – dod mājvietu apputeksnētājiem, mazina invazīvo sugu izplatību, mazina plūdu un augsnes erozijas risku, piedalās klimata regulācijā.

Dabiskās pļavas izzūd galvenokārt divu iemeslu dēļ – tās tiek pamestas un aizaug vai arī tiek uzartas kultūraugu audzēšanai. Tas saistīts ar mūsdienu lauksaimniecības praksi, kā arī pastāvošo lauksaimniecības politiku, kas dabisko pļavu saglabāšanu un apsaimniekošanu ir padarījusi lauksaimniekiem neizdevīgu. Lai dabiskās pļavas pastāvētu, tām nepieciešama apsaimniekošana – nopļaušana vai noganīšana, jo kā daudzveidīgas dzīvotnes tās veidojušās cilvēka, lopu un dabas mijiedarbībā daudzu gadu simtu laikā.

Zaudējot dabiskās pļavas, dabas daudzveidības ziņā mēs zaudētu tikpat daudz, ja izzustu visi pārējie Latvijas zālāji kopā.

Latvijas Dabas fonds īsteno dažādus projektus, kas saistīti ar dabiskajām pļavām, to atjaunošanu un saglabāšanu. Mūsu galvenie principi:

  • Zinātniska, plānveidīga un mērķtiecīga pieeja pļavu atjaunošanai un saglabāšanai
  • Cieša sadarbība ar zemniekiem – dabisko pļavu apsaimniekotājiem
  • Darbs ar lauksaimniecības politiku, lai panāktu dabisko zālāju apsaimniekošanai labvēlīgākus nosacījumus
  • Dabisko pļavu vērtības izcelšana un popularizēšana sabiedrībā

Lai atjaunotu dabiskās pļavas grūti apsaimniekojamās teritorijās, kopš 2019. gada darbojas Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks – Galovejas šķirnes gaļas liellopu ganāmpulks, kas ganību sezonas laikā ceļo pa dažādām Latvijas vietām, noganot dabisko pļavu teritorijas.

Saistītie projekti

Pļavu atjaunošana ZS „Drubazas”

Zemnieku saimniecība “Drubazas” atrodas Abavas senlejā pirms pašas Sabiles un tās gleznainā terasveida nogāze ir viena no izcilākajām Kurzemes ainavām. Te kopš 1990. gadu beigām attīstīta vieta tūrismam, dabas izziņai, kā arī audzētas vīnogas un darīts vīns. “Drubazās” jau daudzus gadus saimnieko Dzērvju ģimene un saimnieks Ģirts Dzērve. Saimniecībā

GrassLIFE2

Visi ES nozīmes īpaši aizsargājamo zālāju biotopi Latvijā ir nelabvēlīgā aizsardzības stāvoklī. Iemesli tam ir zālāju nepareiza apsaimniekošana, to iznīcināšana (uzarot, apmežojot), kā arī to aizaugšana. Kā secinājām GrassLIFE projekta ieviešanas laikā, zālāju atjaunošanas potenciāls ir milzīgs, bet nepieciešama ļoti cieša zemnieku iesaiste un mērķtiecīga un praktiska komunikācija ar sabiedrību

WoodMeadowLIFE

Lai atjaunotu aizsargājamo dzīvotni – parkveida pļavas un ganības – 2021. gadā tika uzsākts projekts WoodMeadowLIFE, lai radītu sistēmu šī biotopa aizsardzībai.

LIFE MarshMeadows

Lai atjaunotu ekosistēmas funkcijas mitrājos, 2021. gadā tika uzsākts projekts “LIFE MarshMeadows: Integrēta mitrzemju atjaunošana Latvijā un Lietuvā”, projekta numurs – LIFE20 NAT/LV/000273. Projekta norises laiks: 01.10.2021. – 30.09.2027. Projekta norises vieta: Latvija, Lietuva Dodies uz lifemarshmeadows.eu!