Lai iedvesmotu ikvienu kļūt par dabas sabiedroto un veicinātu bioloģisko daudzveidību mūsu ikdienā, Latvijas Dabas fonds sāk kampaņu “Maini pasauli – radi pasauli. Izveido savu mitrzemi!” Tās mērķis ir mainīt priekšstatu par mitrzemēm un parādīt, ka tās nav vienkārši slapjas vietas, kas ieaugušas brikšņos. Kampaņas laikā LDF aicinās ikvienu šovasar izveidot savu mini mitrzemi – piemājas dārzā, pagalmā, pilsētā uz balkona vai pat stikla burkā uz dzīvokļa palodzes.

Mitrzemes visā pasaulē izzūd trīsreiz ātrāk nekā meži, tomēr no tām ir atkarīgas 40 % pasaules sugu. Arī Latvijā daudzas mitrzemju teritorijas ir nosusinātas, pārveidotas vai degradētas, iznīcinot dzīvotnes, kurās mājoja liels daudzums augu, dzīvnieku un sīko organismu. Mitrzeme ir vieta, kur satiekas ūdens, augsne un dzīvība – purvs, paliene, dīķis vai cilvēka appludināta teritorija. Tā ir vesela pasaule ar bagātu ekosistēmu, kas uztur bioloģisko daudzveidību, attīra ūdeni no piesārņojuma, uzkrāj oglekli, palīdz regulēt plūdus un sniedz mums iespēju vērot, iedvesmoties un sajust saikni ar dabu un tās cikliskumu.

“Mēs vēlamies lauzt mītu, ka mitrzeme ir zeme bez pielietojuma. Tieši mitrzeme saglabā dzīvību, attīra ūdeni, piesaista oglekli un palīdz mums cīnīties ar klimata pārmaiņām. Turklāt mitrzeme vienmēr nav jāmēra hektāros – tā var sākties arī tur, kur cilvēks nolemj dot nelielu vietu dzīvībai: ielej traukā ūdeni, iestāda ūdensaugus, tādējādi piesaistot augus un kukaiņus, kas neaug un nedzīvo citviet. Tā ir maza, bet nozīmīga pārmaiņa,” uzsver projekta LIFE MarshMeadows vadītāja Laura Zvingule.

Kampaņas laikā Latvijas Dabas fonds aicinās ikvienu izveidot savu mitrzemi, piedāvājot vienkāršas un praktiskas idejas, kā to paveikt – tvertnē, pie notekūdeņu caurulēm, dārza mitrākajā vietā vai pat vienkāršā, virtuvē atrodamā traukā. Šādas mini mitrzemes palīdz vairot bioloģisko daudzveidību, lai arī nelielā mērogā – tās piesaista dažādas sugas, sniedz patvērumu vai barošanās vietas gan vardēm, kukaiņiem un ūdensaugiem, gan arī putniem, sikspārņiem un pat ežiem, īpaši sausuma periodos.

Papildus mitrzemes izveidei kampaņā ikviens ir aicināts arī vērot un izzināt dzīvību, kas tajā parādās un attīstās. Pieejot procesam bez steigas un ar zinātkāri, mini mitrzeme var atvērt logu uz brīnumaino dabas pasauli – ļaut vērot spāru lidojumus un ūdensvaboļu peldes, klausīties varžu kurkstēšanā un putnu dziesmās, un pat piedzīvot jauno tritonu izšķilšanos. Tā ir iespēja ne tikai mācīties, bet arī sajust dabas ritmu mūsdienu steidzīgajā ikdienas dunā – tepat savā pagalmā vai uz balkona.

Kampaņas ietvaros būs pieejami materiāli, kas palīdzēs soli pa solim izveidot savu mitrzemi dažādās vidēs – praktiskas video pamācības, iedvesmas stāsti no cilvēkiem un saimniecībām, kā arī konkurss “Radi pasauli. Izveido savu mitrzemi!” ar iespēju dalīties pieredzē. Kampaņas mērķis ir uzrunāt gan pilsētniekus ar balkonu, gan cilvēkus ar pagalmiem, gan skolēnus un skolotājus, kas to var pārvērst par dabaszinību projektu, arī lauksaimniekus, kas atjauno mitrājus – palieņu zālājus.

Pēc mitrzemes izveidošanas LDF aicina veikt tās pastāvīgu novērošanu, savus novērojumus piefiksējot, lai varētu novērtēt, kādas izmaiņas vidē rada šādu mazu ekosistēmu ieviešana. Lai novērojumus veikt būtu ērtāk un vieglāk, LDF ir sagatavojis sarakstu ar sugām, kuras, iespējams, varēs sastapt izveidotajā mitrzemē.

Kampaņa turpina Latvijas Dabas fonda jau 2024. gadā aizsākto darbu, kad mitrājs tika izcelts kā gada dzīvotne. Toreiz sabiedrība tika aicināta ieraudzīt šo dzīvības pilno ekosistēmu vērtību. Tagad aicinājums ir katram pašam radīt šo vērtību ar savām rokām – izveidojot mitrzemi.

Cilvēki aicināti dalīties ar savu mitrzemi sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #IzveidoMitrzemi.

Kampaņa tiek rīkota projekta “LIFE MarshMeadows: Integrēta mitrzemju atjaunošana Latvijā un Lietuvā” ietvaros. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība un Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija.

Vairāk informācijas un iespēja iesaistīties kampaņā: