Neskatoties uz vēso maija sākumu, Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks ir sācis astoto dabisko pļavu atjaunošanas sezonu. Šogad 125 Galovejas šķirnes govis dosies uz vienpadsmit dažādām ganību vietām visā Latvijā, lai atjaunotu dabiskos zālājus apmēram 200 hektāru platībā.

Šajā ganību sezonā mobilais ganāmpulks strādās Rīgas Vakarbuļļu pļavās, Bulduru pilskalna pļavā Rīgā, Balonu pļavā un citās ganībās Siguldā, Valkas novada Marsos, Ozolsalas ganībās Teičos, Klijēnu pļavā Jelgavā, Randu pļavās, kā arī citviet Ziemeļgaujā. Tādējādi ar noganīšanas palīdzību būs iespējams uzturēt un atjaunot tādus dabisko zālāju biotopus kā piejūras un palieņu zālāji, parkveida pļavas un ganības un sugām bagātas ganības.

Vairākas no mobilā ganāmpulka šīs sezonas darba vietām ir publiski pieejamas pļavas, kurās ir gājēju takas. Tāpēc atgādinām, ka šīs ganības ir caurstaigājamas un iedzīvotāji var droši izmantot ierasto taku un ganību malās uzstādītos vārtiņus. Govis ir miermīlīgas, draudzīgas un radinātas pie cilvēku klātbūtnes, taču tās nevajag aiztikt vai barot, tāpat, ejot pastaigā ar suni, tas jātur pavadā. Ganāmpulka koordinatori ganības regulāri uzrauga, turklāt govis aprīkotas ar raidītājiem, lai tās var pieskatīt arī attālināti.

Mobilais ganāmpulks tika izveidots 2017. gadā kā risinājums sarežģīti apsaimniekojamām un grūti pieejamām dabisko zālāju platībām, jo noganīšana ir viens no labākajiem veidiem dabisko pļavu atjaunošanai, taču ne visiem pļavu īpašniekiem ir pieejami liellopi. Savas darbības laikā mobilais ganāmpulks ir noganījis gandrīz 1000 hektāru īpaši aizsargājamo biotopu dažādās vietās Latvijā.

Pērn ar Latvijas Dabas fonda un LIFE programmas projekta GrassLIFE2 atbalstu tika izveidoti arī reģionālie mobilie ganāmpulki Valkas novadā, Ziemeļlatgalē un Liepājas pusē, lai veicinātu sadarbību starp zemes īpašniekiem un lauksaimniekiem arī reģionālā līmenī.

“Kādam saimniekam ir govis, kurām vajag ēst, bet kādam citam – zālāju teritorija, kuru nepieciešams apsaimniekot. Pļaušana ne vienmēr ir iespējama, tāpēc ganāmpulka “ciemošanās” tuvāku vai tālāku kaimiņu pļavās, ir abpusēji izdevīgs darījums. Tāpēc priecājamies, ka mobilā ganāmpulka ideja turpinās un attīstās,” saka Baiba Strazdiņa, projekta GrassLIFE2 reģionālā koordinatore.

Latvijas Dabas fonda mobilā ganāmpulka darbība nebūtu iespējama bez LIFE programmas projektu GrassLIFE2 un WoodMeadow LIFE atbalsta.

Dabiskās pļavas ir viena no izcilākajām Latvijas dabas vērtībām – augu daudzveidība tajās ir līdzvērtīga tai, kāda sastopama tropiskajos mežos – vienā kvadrātmetrā var būt pat vairāk nekā 50 augu sugu. Taču dabisko pļavu un ganību Latvijā šobrīd palicis ļoti maz – tikai 0,9% no Latvijas teritorijas jeb 67 000 hektāru. Pirms 100 gadiem šādas pļavas sedza 30% no mūsu valsts. Līdz ar to ir ļoti svarīgi saglabāt un uzturēt visas mūsu dabiskās pļavas, lai Latvija šo dabas, kultūrvēstures un arī ekonomisko vērtību nezaudētu.

Ganību pirmā diena Ziemeļgaujas Marsos, 2025. gada 7. maijā. Foto: Kristaps Kalns