Latvijas Dabas fonds aicina brīvdienās doties uz pastaigu mitrājos
Neskatoties uz drēgno un rudenīgo laiku, Latvijas Dabas fonds aicina brīvdienas pavadīt dabā, atklājot šī gada dzīvotni – mitrājus. Esam apkopojuši 9 vieglas un ne pārāk pazīstamas pastaigu takas dažādās Latvijas vietās. Aicinām apbruņoties ar gumijas zābakiem un laikapstākļiem piemērotu apģērbu, kā arī apvienot dabas taku apmeklējumu ar citiem apskates objektiem un iepazīt Latvijas dabu tuvāk.
Kas ir mitrāji?
Mitrāji ir pārmitras vai ar seklu ūdens slāni klātas teritorijas. Pie mitrājiem pieder palieņu pļavas, zāļu purvi, augstie purvi, arī piejūras zālāji un dabiski applūstoši, pārmitri meži un citas dzīvotnes, kur sastopas zeme un ūdens, tai skaitā cilvēku veidoti mitrāji. Tās ir dzīvības oāzes, kur pavasarī ir iespējams novērot dažādu mitrājiem raksturīgu augu ziedēšanu, savukārt rudenī, gājputnu migrāciju. Tomēr mitrāji ir skaisti un vērtīgi arī tad, kad tajos nenoris tik liela aktivitāte, kā piemēram, šobrīd.
Vairums minēto dabas taku atrodas augsto jeb sūnu purvu robežās, jo šī tipa purvu Latvijā ir visvairāk, savukārt citu augstāk minēto mitrāju biotopu Latvijā ir mazāk vai arī tajos nav taku infrastruktūras. Pirms došanās uz mitrājiem, aicinām ikvienu iepazīties ar to, kāpēc mitrāji ir svarīgi un vajadzīgi mums vairāk nekā mēs domājam šeit.
1. Šlīteres dabas taka
Atrašanās vieta: Talsu novads
Garums: 1,2 km
Dabas takā var iepazīt Zilo kalnu krauju, senkrasta nogāzes mežus un mitrājus – minerālvielām bagātus avoksnājus, kaļķainus zāļu purvus un pārmitrus platlapju mežus. Takā iespējams sastapt arī salīdzinoši reto skujkoku – parasto īvi. Vairāk par dabas taku šeit.
2. Čužu purva taka
Atrašanās vieta: Tukuma novads
Garums: 4,4 km
Netālu no Kandavas, Abavas senlejā, Čužu purva takā iespējams iepazīt kaļķaina zāļu purva biotopu, kur virszemē iztek vairāki sēravoti, kā arī iespējams aiziet līdz Velnacs avotam. Vairāk par dabas taku šeit.
3. Purezera taka
Atrašanās vieta: Limbažu novads
Garums: 4 km
Gleznaina cilpveida taka, kas ved apkārt Purezeram – purva ezeram ar ļoti tīru, tumšu ūdeni. Purezeru ieskauj augstais jeb sūnu purvs, vaivariņu audzes un priežu mežs. Interesa taka, kur netrūkst vecu, nokaltošu koku un purva lāmu. Slapjākajās vietās takā atrodas koka laipas un tiltiņi. Vairāk par dabas taku šeit.
4. Teirumnieku purva taka
Atrašanās vieta: Rēzeknes novads
Garums: 1,6 km
Salīdzinoši īsajā takā Lubāna mitrājā iespējams iepazīt augstā jeb sūnu purva ainavu un Teirumnīku purva ezeru. Purva taka nav lokveida – tas nozīmē, ka gājiena sākumpunktā var atgriezties, ejot atpakaļ pa laipu vai arī pa meža ceļu, kas met loku gar purva malu.
5. Sedas purva taka
Atrašanās vieta: Valmieras novads
Garums: 4,5 / 4,1 km
Dabas takā netālu no Sedas ciema iespējams apskatīt savdabīgas mitrāju kultūrainavas – degradētas mitrāju teritorijas, kā kūdras ieguves laukus un purva dīķus. Iepazīties ar Sedas tīreli var izejot pastaigu maršrutu, ko veido divi atsevišķi apļi – Jērcēnu aplis (4,5 km) vai Sedas aplis (4,1 km). Vairāk par dabas takām šeit.
6. Niedrāju-Pilkas purva taka
Atrašanās vieta: Limbažu novads
Garums: 1 km
Īsa, lokveida dabas taka, kas ļauj apskatīt augsto purvu, tās tālākajā punktā uzkāpjot uz skatu platformas, no kuras paveras plašs skats uz mitrāja ainavu un purva ezeru. Vairāk par dabas taku šeit.
7. Aklā purva taka
Atrašanās vieta: Aizkraukles novads
Garums: 2 km
Lokveida taka 90 kilometru attālumā no Rīgas, Jaunjelgavas novadā, kas ved cauri priežu mežam, augstajam jeb sūnu purvam, gar Ģirupes upi un līdz Ģirupes ezeram. Vairāk par dabas taku šeit.
8. Kalnansu purva taka
Atrašanās vieta: Kuldīgas novads
Garums: 1 km
Vēl viena, īsa lokveida taka, kas atrodas netālu no Kabiles. Taka ved cauri mežam, augstajam sūnu purvam un gar Bezdibeņa ezeru, ko apvij senas teikas un nostāsti. Vairāk par dabas taku šeit.
9. Vasenieku purva taka
Atrašanās vieta: Ventspils novads
Garums: 3,8 km
Cilpveida taka, kas ved pa purva laipām un piedāvā skatus uz Vasenieku purvu. Takā vērojams gan dabisks augstais jeb sūnu purvs, gan degradēta purva ainava ceļa sākumā, kur iespējams redzēt grāvjus. Tie savulaik veidoti, lai sagatavotu purvu kūdras izstrādei, taču tagad aizsprostoti, lai atjaunotu ūdens režīmu. Vairāk par dabas taku šeit.
Visas šīs takas ir lieliski piemērotas nedēļas nogales izbraucienam, lai izbaudītu mieru un klusumu, kā arī uzzinātu vairāk par Latvijas mitrājiem un bioloģisko daudzveidību tajos. Aicinām ikvienu apzināties mitrāju vērtību un iepazīt Latvijas mitrājus!