Melnā stārķa ligzda - Gaja un Kaupo

No 2015. līdz 2017. gadam tiešsaistē bija vērojama melnā stārķa ligzda Sēlijā (reģionā starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi), kas bija būvēta nelielas upītes krastā augošā vecā ozolā. Gan 2015., gan 2016. gadā ligzdošana tajā bija sekmīga. 2016./2017. gada ziemā bija nolūzis viens no lielajiem zariem, kas balstīja ligzdu, tādējādi, iespējams, padarot ligzdu stārķiem mazāk pievilcīgu. 2017. gadā melno stārķu tēviņš aizņēma ligzdu laicīgi - 1. aprīlī, taču partneri tā arī nesagaidīja.

2018. gadā tika nolemts ierīkot tiešraides kameru pie citas melnā stārķa ligzdas. Šī ligzda atrodas Siguldas novadā. Tā ir atrasta pirms diviem gadiem, taču pats ligzdošanas iecirknis ir zināms vismaz kopš 1982. gada. Iepriekšējā ligzda šajā iecirknī tika izmantota līdz 2005. gadam, kad to izpostīja cauna. Droši vien jau tad stārķi pārcēlās uz šo ligzdu. Ligzda kā tāda ir ļoti tipiska melnajam stārķim - uz priedes sānzara 1,8 m no stumbra, bet mazliet neparasti ir tas, ka tā atrodas jau apkārtējo koku vainagu vidusdaļā - apmēram 18 metru augstumā, nevis paslēpta zem vainagiem.

2017. gadā pie ligzdas tika novietota treilkamera. Ligzdā izšķīlās četri mazuļi, no kuriem izauga trīs. Lai izbarotu arī ceturto, acīmredzot vecākiem pietrūka barības, jo putns gāja bojā jau krietni liels, turpat ligzdā. Nekādu ziņu par plēsēju ietekmi nav. Pēdējais jaunais putns ligzdu atstāja 6. septembrī. Tik vēlu tādēļ, ka acīmredzami ir bijusi kāda aizkavēšanās sezonas sākumā. Varbūt atgriezās pavēlu, varbūt bija jāatjauno ligzda. Pērn abi pieaugušie putni bija bez gredzeniem.

Neparasts šogad ir kameras sensora novietojums, jo tas atrodas nevis pie koka stumbra, bet uz zara aiz ligzdas. Tas ir darīts tādēļ, lai saule visu dienu nespīdētu kamerā, jo ligzdas zars ir vērsts gandrīz precīzi uz dienvidiem. Arī mežs ir pavisam citāds - īsts boreālais mežs ar pieklājīgi vecām priedēm (varētu būt starp 150 un 200 gadiem) un eglēm. Tāpēc nebūs liels brīnums, ja kamerā ar balsi vai klātienē var atzīmēties vairākas pūču sugas (piemēram, urālpūce), riekstrozis un, šogad visnotaļ ticami, arī krustknābji. 

Tiešraide no ligzdas 2018. gadā sākās 19. martā. 5. aprīlī ligzdā ieradās pirmais melnais stārķis - mātīte. 7. aprīlī viņai piebiedrojās otrs - tēviņš, taču jau tajā pašā dienā ieradās trešais - vēl viena mātīte, kura cīņā padzina no ligzdas pirmo mātīti. Savukārt 9. aprīlī ieradās ceturtais melnais stārķis, šoreiz tēviņš, kurš, savukārt, no ligzdas padzina pirmo tēviņu. Jau 12. aprīlī ligzdā tika iedēta pirmā ola, kurai sekoja vēl četras. 18. maijā izšķīlās pirmie mazuļi, un šobrīd, jūnija sākumā ligzdā ir četri mazuļi. Piektā ola palika neizšķīlusies. 

Tiešraides vērotāji stārķu pārim devuši vārdus Gaja un Kaupo. 

Kameras sistēma ir uzstādīta 16. martā, piedaloties Jānim Ķuzem, Jānim Rudzītim un Mārim Strazdam. Īpašs paldies arboristam Eduardam Ozoliņam par palīdzību, izvietojot kameras sensoru un mikrofonu.