Zivjērgļu ligzda Kurzemē

Kamerā vērojamā ligzda atrodas Kurzemē - Saldus novadā. Šī zivjērgļu ligzdošanas teritorija ir zināma jau kopš 1989. gada, kad tika atrasta ligzda bebrainē. 90. gadu sākumā tika uzstādīta mākslīgā ligzda eglē, diemžēl koks nolūza 1996. gadā. Pēc tam zivjērgļi ligzdojuši bebrainē dažādos nokaltušos kokos.

2007. gada novembrī Aigars Kalvāns uzstādīja mākslīgo ligzdu priedē, kuru 2010. gadā pirmo reizi apdzīvoja zivjērgļu pāris. Diemžēl tajā gadā ligzdošana nebija sekmīga. No 2012. līdz 2015. gadam ligzda bija apdzīvota un ligzdošana sekmīga – 2012. gadā tika izvesti trīs zivjērgļa mazuļi, 2013. gadā – viens, 2014. gadā – divi un 2015. gadā – trīs. 2016. gadā ligzda bija apdzīvota, bet ligzdošana nesekmīga.

2017. gada tiešraide sākās 27. martā, un 29. martā ligzdā ielaidās pirmais zivjērglis. Turpmākajās dienās ligzdu apmeklēja vairāki zivjērgļi, bet no aprīļa sākuma varējām vērot pāri, kas gatavojās ligzdošanai – atjaunoja ligzdu un pārojās. No 27. aprīļa līdz 4. maijam zivjērgļu māte Tīna izdēja trīs olas. Lai gan maija pirmajā pusē bija ļoti auksti rīti un 9. maijā pat dziļš sniegs ligzdā, zivjērgļi veiksmīgi izperēja visas trīs olas. Mazuļi šķīlās laikā no 5. līdz 8. jūnijam. 30. jūnijā jaunāko mazuli aiznesa jūras ērglis, un līdz izlidošanas laikam izauga tikai divi mazuļi. Kopš 30. jūlija abi jaunie ērgļi regulāri devās izlidojumos no ligzdas. Pēdējo reizi viens no mazuļiem ligzdā tika redzēts 15. septembrī. Ik pa laikam ligzdu apmeklēja arī citi zivjērgļi.

2018. gadā tiešraidi sākām 6. aprīlī, un ligzdā bija manāmi vairāki zivjērgļi. Starp tiem zinātāji atpazina pagājušā gada ligzdas saimnieku Teo pēc tā raksturīgā bojājuma kreisajā acī. Drīz ligzdā ieradās arī mātīte, un 19. aprīlī tika izdēta pirmā ola. Otrā ola nāca klajā 22. aprīlī, taču par tālākajiem notikumiem mums šobrīd ziņu nav. Negaisa laikā zibens sabojāja tiešraides sistēmu, un to nevar salabot bez putnu iztraucēšanas. Tāpēc gaidīsim, kad mazuļi būs paaugušies un tikai tad dosimies uz ligzdu atjaunot translāciju. 

Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

Kameras sistēmu izveidoja Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis un Aigars Kalvāns.