Latvijas Dabas fonds (LDF) sadarbībā ar Rīgas domi šogad turpinās veidot pilsētas pļavas – īpašas teritorijas zaļajās zonās, kurās aug dabiskajām pļavām raksturīgie augi, kā arī noteikta īpaša apsaimniekošana un retāka pļaušana. Jaunajā pilsētas pļavu sezonā LDF veidos piecas jaunas pļavas – vairākas no tām taps sadarbībā ar zinātniskām institūcijām. Līdz ar jaunajām savvaļas augu oāzēm Rīgas pilsētas pļavu tīklā jau būs 45 teritorijas ar kopējo platību 16 hektāri. Pirmās pilsētas pļavas LDF izveidoja 2021. gadā.

“Pilsētas pļavas ir vietas, kur ikviens var gan piedalīties dabas daudzveidības veidošanā, gan arī iepazīt to. Mūsu pieredze liecina, ka pilsētas pļavas darbojas arī kā apkaimi vienojošs elements, kas iesaista visdažādākos cilvēkus kopīgā darbā, un ar lielu gandarījumu varam vērot, ka arī mūsu sabiedrība arvien vairāk novērtē dabiskākas teritorijas gludi pļautu zālāju vietā,” saka LDF botāniķe, pilsētas pļavu veidotāja Rūta Sniedze-Kretalova.

Dreiliņkalna pilsētas pļava 2024. gadā. Foto: Latvijas Dabas fonds

Jaunveidojamās pļavas atradīsies pie Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra, kur Dabas mājas nogāzē jau sākotnēji tika nodrošināta apsaimniekošana, kas ļauj augiem izziedēt, kā arī pie Rīgas Tehniskās Universitātes peldbaseina. Tāpat pilsētas pļavas taps Skanstes parkā, Uzvaras parka atjaunotajā daļā un Buļļupes promenādē. Jaunajās teritorijās tiks izmantotas dažādas dabisko zālāju atjaunošanas metodes – sugām bagātas zāles pārnese, vietējo savvaļas augu sēklu sēšana un stādu stādīšana.

Tikmēr jau esošajās pilsētas pļavās šobrīd zāle ir krietni paaugusies un maijā leknākajās no tām notiks pirmā pļaušana, kas palīdzēs ierobežot ekspansīvās sugas, nodrošinot labākus augšanas apstākļus sētajiem pļavas augiem un pievilcīgāku, ziediem bagātāku pļavu vasaras laikā. Otrā pļauja pilsētas pļavās paredzēta, kad lielākā daļa augu būs noziedējuši.

Jau kopš 2021. gada pilsētas pļavas novērtē pētnieki, kuru ieteikumi bezmugurkaulnieku piesaistei šogad arī tiks likti lietā. Tāpēc jaunums pilsētas pļavās šajā sezonā būs ekoloģisko nišu, piemēram, bišu māju veidošana savvaļas apputeksnētāju piesaistīšanai, kas ļaus pļavai veidoties par pilnvērtīgu ekosistēmu un sniegt pēc iespējas plašāku ekosistēmu pakalpojumu klāstu.  

Visas vasaras laikā LDF aicinās ikvienu interesentu iesaistīties pilsētas pļavu veidošanā, gan vācot pļavas augu sēklas, gan piedaloties teritoriju apsaimniekošanā un pļavu veidošanas talkās.

Juglas promenādes pilsētas pļava. Foto: Latvijas Dabas fonds

Krasta ielas pilsētas pļava. Foto: Latvijas Dabas fonds

Ķengaraga promenādes pļava. Foto: Latvijas Dabas fonds

Pilsētas pļavas tiek veidotas Latvijas Dabas fonda projektā “urbanLIFEcircles” ar mērķi saglabāt, pilnveidot un ilgtspējīgi apsaimniekot zaļo infrastruktūru pilsētās, palielināt bioloģisko daudzveidību, atjaunot un uzlabot ekosistēmu savienojamību un veselību, kā arī sniegt iedzīvotājiem jaunas atpūtas zonas. Projektu “urbanLIFEcircles” īsteno Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Rīgas valstpilsētas pašvaldību, Tartu pilsētas pašvaldību un Orhūsas pilsētas pašvaldību, kā arī vairākiem partneriem no Igaunijas. Projektu finansē ES LIFE programma un Valsts reģionālās attīstības aģentūra. Projekts norisināsies līdz 2027. gadam.

Pilsētas pļavu karte pieejama šeit.

Plašāka informācija par pilsētas pļavām lasāma šeit.