LIFE GoodWater IP

Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai

Lai uzlabotu riska ūdensobjektu stāvokli Latvijā, 19 organizācijas 2020. gadā sāka kopīgu projektu “Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai” projekta numurs LIFE18 IPE /LV/000014 (LIFE GOODWATER IP).

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības vides un klimata programmas LIFE un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu. Latvijā šobrīd ir 164 riska ūdensobjekti (89 upes un 75 ezeri) un lielākās problēmas rada piesārņojums ar augu barības vielām (slāpekļa un fosfora savienojumiem, kas izraisa eitrofikāciju), kā arī ūdensteču un ūdenstilpņu krastu un gultnes pārveidojumi.

Projekta galvenais mērķis ir uzlabot riska ūdensobjektu stāvokli Latvijā, īstenojot pasākumus, kas noteikti Daugavas, Gaujas, Lielupes un Ventas upju baseinu apsaimniekošanas plānos.

Virszemes ūdeņi ir nozīmīga ekosistēmas daļa, un to kvalitāte var ietekmēt ne tikai attiecīgo sateces baseinu, bet arī ar ūdeņiem saistīto resursu kvalitāti, kā arī plašāku ūdeņu (pazemes, arī jūras) kvalitāti. Virszemes ūdeņu kvalitāti Latvijā visvairāk ietekmē divi faktori – barības vielu ieplūde ūdeņos un dažādi pārveidojumi. Barības vielas ūdeņos ieplūst ar notekūdeņiem un notecēm no lauksaimniecības un mežu teritorijām un tas veicina ūdensteču un ūdenstilpju aizaugšanu. Dažādi pārveidojumi (aizsprosti, ostas, krastu nostiprinājumi u.c.) maina ūdeņu dabisko režīmu, tādējādi ietekmējot arī dabiskās dzīvotnes. Upju baseinu apsaimniekošanā Latvijā ir nepieciešami uzlabojumi, lai spētu sasniegt ES Ūdens Struktūrdirektīvā noteiktos standartus.

Projekta tiešie mērķi:

  • Samazināt sadzīves notekūdeņu radīto piesārņojumu un barības vielu slodzi, ko rada notekūdeņu novadīšana un uzkrāšanās riska ūdensobjektos.
  • Samazināt barības vielu un citu piesārņojošo vielu noplūdes no lauksaimniecības un mežsaimniecības zemēm.
  • Mazināt hidroloģisko un morfoloģisko pārveidojumu ietekmi uz riska ūdensobjektiem, ieskaitot pārveidojumus, ko rada meliorācijas sistēmu atjaunošana un rekonstrukcija.
  • Uzlabot upju baseinu apsaimniekošanas plānošanu un plānu ieviešanas mehānismus.
  • Informēt ieinteresētās puses un veicināt to iesaistīšanos upju baseinu apsaimniekošanas plānu īstenošanā.
  • Sniegt atbalstu kompetentajām iestādēm tiesību aktu pilnveidošanā.

Latvijas Dabas fonds piedalās upju baseinu apsaimniekošanas plānošanas pilnveidošanā kopā ar partnerorganizācijām izpildot C12 sadaļas aktivitātes, kā arī piedalās vietējās sabiedrības iesaistīšanā un izpratnes veidošanā izpildot uzdevumus E2 projekta sadaļā.

Vairāk informācijas par citām projekta aktivitātēm Goodwater mājaslapā.


C12.1.
IZPILDĪTS

Eiropas Savienības un Latvijas tiesību aktu prasību un to ieviešanas izvērtējums Lubāna ezera ūdensobjekta kontekstā

C12.2.
IZPILDĪTS

Rekomendācijas Lubāna ezera aizsardzības un apsaimniekošanas pilnveidošanai

E2.4
TIEK ĪSTENOTS

Ceļojošo izstāžu izveide un ainavu tūru organizēšana

LDF paveiktais 2023. gadā

  • Turpināta ieteikumu sagatavošana tiesiskā regulējuma pilnveidošanai un pilnvērtīgākai iestrādei upju baseinu apsaimniekošanas plānos.
  • Turpināta sadarbība ar SIA “Enviroprojekts” saistībā ar dabas aizsardzības plāna izstrādi Natura 2000 teritorijai “Lubāna mitrājs”, tostarp projekta ieteikumi Lubāna ezera aizsardzībai un apsaimniekošanai prezentēti trīs dabas aizsardzības plāna apspriešanas sanāksmēs (kopā ap 130 dalībniekiem).
  • Sadarbībā ar partneriem izvērtēti mazo grantu konkursā iesniegtie pieteikumi virszemes ūdeņu kvalitātes uzlabošanai.
  • Noorganizētas sešas ainavu tūres par ūdeņu tematiku (divas Lubāna mitrājā, divas pie Papes ezera, pa vienai pie Amatas un pie Daugavas; vidēji ap 40 dalībniekiem katrā).
  • Atklāta un ceļošanu ap Lubāna ezeru uzsākusi lielformāta izstāde par Lubānu (trīs vietas, kopā ap 2500 apmeklētāju), sagatavoti materiāli izstādei par Papes ezeru.

Kontakti

Projektu finansē