Aicinām ziņot dabas novērojumus klimata mainības izpētei

21.03.2016

Pavasaris dabā ir jau sācies – Kurzemē uzziedējušas pirmās zilās vizbulītes, dzirdēti pirmie lauka cīruļu treļļi un skudru pūžņos saulainākajās vietās mežā jau manāma rosība.  Vai pēdējos gados mēs gājputnu atlidošanu un pirmo vizbuļu plaukšanu vērojam agrāk nekā mūsu vecāki un vecvecāki? Ir konstatēts, ka pavasara un vasaras fenoloģiskās fāzes, piemēram, lapu plaukšana, putnu atlidošana, augu ziedēšana u.c., Eiropā un arī Latvijā iestājas arvien agrāk, taču konkrētākas tendences dažādos Latvijas reģionos nav noskaidrotas.

Mēs, Dabasdati.lv komanda, projekta “Klimata valoda” ietvaros aicinām ikvienu Latvijas iedzīvotāju iesaistīties klimata mainības novērojumos un dot savu ieguldījumu klimata izpētē. Projekta laikā, balstoties uz Dabasdati.lv iesniegtajiem fenoloģiskajiem novērojumiem, tiks analizētas gadu gaitā notikušās klimata pārmaiņas. Klimata pētnieki uzskata, ka fenoloģisko datu jeb dabas novērojumu analīze ir vienkāršākais, lētākais un vieglākais veids, kā pierādīt un pamatot, ka klimats mainās, jo augi un dzīvnieki visjutīgāk reaģē uz izmaiņām apkārtējā vidē.

Lai fenoloģisko novērojumu veikšanu padarītu skaidrāku un iesniegtos datus korektāk analizējamus, ir izstrādātas vadlīnijas, kurās izvēlētas 25 viegli atpazīstamas augu un dzīvnieku sugas. Par šo sugu pirmajiem pavasara novērojumiem aicinām ziņot portālā Dabasdati.lv šim nolūkam īpaši izveidotā ziņošanas sadaļā “Fenoloģiskie novērojumi” vai arī izmantojot lietotni “Dabas dati”. Novērojumu reģistrēšanā var piedalīties jebkurš iedzīvotājs, taču īpaši aicinām iesaistīties skolēnus no visas Latvijas, lai novērojumu tīkls būtu pēc iespējas plašāks. Pavasaris Latvijas teritorijā nesākas vienlaicīgi - kamēr Kurzemē jau daļa pirmo pavasara vēstnešu manīta, tikmēr Vidzemē un Latgalē vēl aizvien ir ziemīgi laikapstākļi. Tādēļ interesanti un zinātniski svarīgi ir uzzināt atšķirības fenoloģiskajos novērojumos dažādos valsts reģionos.

Ikviens no mums pavasarī pamana savu pirmo tauriņu, pirmo balto stārķi vai dzeguzes kūkošanu. Neaizmirsti šos vērojumus reģistrēt portālā Dabasdati.lv un sniedz vērtīgus datus klimata izpētē!

 

Papildu informācija:

Nora Rustanoviča, Latvijas Dabas fonds
dabasdati@ldf.lv, tel. 67830999