Daba neko nav atcēlusi!

16.06.2020

Daba neko nav atcēlusi! 

Aicinām šovasar pieredzēt dabiskās pļavas norises

COVID 19 krīze ir ienesusi lielas izmaiņas cilvēku dzīvē, un arī šobrīd, lai arī ierobežojumi mazinās, plānotie ceļojumi, koncerti, festivāli un citi pasākumi tiek atcelti. Taču tas nenozīmē, ka šovasar nebūs ko darīt, jo dabā viss turpinās pilnā jaudā – daba neko nav atcēlusi! Ar šo devīzi Latvijas Dabas fonds līdz pat septembrim aicinās ikvienu iepazīt Latvijas dabu, iedziļinoties dabiskās pļavas norisēs kā īpašos pasākumos.

Saskaņā ar visiem valstī un pasaulē spēkā esošajiem ierobežojumiem un aicinājumiem nepulcēties, iedzīvotājiem šovasar jāmeklē alternatīvas ierastajām izklaidēm un aktivitātēm. Pateicoties Latvijas dabas daudzveidībai, sev piemērotas un ne mazāk aizraujošas norises dabā varēs piemeklēt ikviens visas vasaras garumā līdz pat rudenim.

Inga Račinska, projekta GrassLIFE vadītāja: “Daba ir mierinoša, iepriecinoša, un, ieskatoties dziļāk tās norisēs, tā var būt arī izklaidējoša, satraucoša vai uzjautrinoša. Šajā pavasarī Latvijas Dabas fonds veica aptauju par dabas nozīmi cilvēku dzīvē šajā krīzes laikā, un redzam, ka pieaug cilvēku cieņa pret dabu un vēlme tajā doties, turklāt ir radusies arī iespēja vairāk laika veltīt dabas izzināšanai. Mēs aicinām koncertu, izklaides un sporta pasākumu mīļotājus neskumt par ierobežojumiem, bet šovasar doties dabā – esam pārliecināti, ka dabā iespējams rast ikvienam piemērotu alternatīvu pierastajiem pasākumiem.”

Dabas notikumu cikls “Daba neko nav atcēlusi”, sākot no jūnija piedāvā izzināt Latvijas dabu četrās norisēs, kam vasaras gaitā pievienosies vēl daudzas citas. Šo pasākumu laiku un vietu katrs var ieplānot pats un doties pļavās, izmantojot Latvijas dabas fonda piedāvātās tēmas un informāciju kā iedvesmu.

Pasākumu ciklu atklās:

  • Ziedēšanas ultramaratons - piedāvāsim iepazīt puķu sugu daudzveidību dabiskajā pļavā un pieredzēt ziedēšanu visas vasaras garumā.

“Ziedēšanas ultramaratons” ir pļavas augu ziedēšanas sacensība vasaras garumā. Šajā maratonā vienīgais būtiskais rezultāts – ziedēt, cik ilgi un daudzveidīgi iespējams. Zaudējot dabiskās pļavas, kas veido 0,7% no Latvijas teritorijas, dabas daudzveidības ziņā mēs zaudētu tikpat daudz, cik tad, ja izzustu visi pārējie Latvijas zālāji kopā. Dabiskajās pļavās vienā kvadrātmetrā var ietilpt vairāk nekā 50 dažādu sugu, tajās sastopama trešdaļa no visas Latvijas augu valsts, un puse no Latvijas Sarkanās grāmatas sugām ir tieši pļavu augi. Novērtē īstenas pļavas! Tādas, kurās ziedēšanā sacenšas desmitiem un simtiem dažādu augu. Un uzvar visi.

 

  • Kukaiņu mīlas festivāls “Nerātnais kukainītis” - šobrīd, kukaiņu pārošanās laikā, stāstīs par kukaiņu dzīvi pļavā un to nozīmi dabas daudzveidībā.

Mīlas festivāls “Nerātnais kukainītis” ir par kukaiņu mīlas laiku dabā. Uz vienu hektāru dabisko pļavu var būt 500 kg kukaiņu, un, pazaudējot dabiskās pļavas, izzudīs 1300 bezmugurkaulnieku sugu. Lielākā daļa augu bez kukaiņu palīdzības nevar radīt sēklas vai augļus – Eiropā ap 30% ziedaugu apputeksnē tieši kukaiņi. Kukaiņi izplata augu sēklas un regulē to augšanu, vairojot vides daudzveidību, no tiem pārtiek putni un citi dzīvnieki. Šobrīd pļavās ir kukaiņu mīlas laiks. Kamēr vien kukaiņi dabiskajās pļavās var netraucēti vairot auglību, rūpēdamies par teju visu dabā, mēs varam baudīt dzīvi.

 

  • Izrāde “Mobilais ganāmpulks” - ievedīs pavisam tuvu mobilā ganāmpulka ikdienā, izglītojot par noganīšanas nozīmi pļavu atjaunošanā.

Izrāde “Mobilais ganāmpulks” ir par dabiskās pļavas atjaunotājām. Dabiskās pļavas ir unikāla Latvijas dabas un kultūras vērtība, taču to pastāvēšana ir apdraudēta. Viens no labākajiem veidiem, kā atjaunot un uzturēt dabiskās pļavas, ir noganīšana. Kamēr vien ziedu pilnās pļavās redzi ganāmpulkus, izbaudi šo izrādi un nocel cepuri lopiņu priekšā – dabiskās pļavas turpina būt! Mūūū!

 

  • Koncerts “Pļavas putni” - aicinās ieklausīties pļavas putnu dziesmās un iepazīstinās ar to autoriem un izpildītājiem, kā arī koncertzāli - pļavu.

Grupa “Pļavas putni” sniedz koncertu dabiskajās pļavās visas vasaras garumā. Dabiskajās pļavas, kurās sastopama viena trešā daļa no visas Latvijas augu valsts, mīt arī krietni vairāk putnu sugu nekā citās pļavās. Daudzas no šīm sugām ir aizsargājamas, arī Eiropā par lielu retumu kļuvusī grieze, kas ligzdošanai labprāt izvēlas tieši dabiskās pļavas. No dabisko pļavu pastāvēšanas atkarīgs ir arī pupuķis, ķikuts un pļavas tilbīte, kuras populācija Latvijā pēdējos gados sarukusi par 35%. Taču dabiskās pļavas izzūd straujāk nekā jebkurš cits biotops Latvijā, un nu tās aizņem vien 0,7% no Latvijas teritorijas. Kad pār pļavām kopā ar miglu ceļas putnu balsis, atceries – šie koncerti skanēs, kamēr vien būs dabiskās pļavas!

  • "Upes loki" ir sienāžu, siseņu un cikāžu vijoļkoncerts dabiskajās pļavās.

Katrai no sienāžu, siseņu un cikāžu sugām ir īpašas prasības – vieniem tīk sēdēt uz platām lapām, citiem nepieciešams augsts augs, lai pakāptos, kādam nepieciešami laukumiņi bez augiem, lai var kārtīgi atsperties, vairākas cikāžu sugas barojas tikai uz noteiktas augu sugas. Visa mazo čīgātāju pasaule var būt ļoti maza – viens augs, viens puduris, neliels pļavas fragments. Jo lielāka pļavu un augu daudzveidība, jo bagātāka būs arī šo vijoļnieku dažādība – zaudējot dabiskās pļavas, kas veido vien 0,7% no Latvijas teritorijas, dabas daudzveidības ziņā mēs zaudētu tikpat daudz, cik tad, ja izzustu visi pārējie Latvijas zālāji kopā. Dodies dabiskajās pļavās un ieklausies vasaras skaistākajā vijoļkoncertā, kura māksliniekiem šī spēle ir visa dzīve!

Pasākumu norisei varēs sekot līdzi Latvijas Dabas fonda Facebook un Instagram kontos, kā arī projekta GrassLIFE mājaslapā, gūstot jaunas zināšanas un iedvesmu dabas izzināšanai. Dodoties dabā, iedzīvotāji aicināti izturēties cieņpilni pret dabu, dzīvniekiem un citiem dabas mīļotājiem.