Kuri ir vērtīgākie dabas kapitāla objekti Madonā, Kuldīgā un Cēsīs?

17.07.2023

Šonedēļ sākas balsošana par vērtīgākajiem dabas kapitāla objektiem trīs pašvaldībās – Madonā, Kuldīgā un Cēsīs. Šis process ir daļa no Latvijas Dabas fonda īstenotā projekta “Dabas kapitāls mūsu ikdienā”, kura mērķis ir veidot izpratni par dabas vērtībām caur dabas kapitāla jēdzienu. Jau notikušas tikšanās ar vietējiem iedzīvotājiem, izglītojošas lekcijas un dabas kapitāla objektu apspriešana, bet tagad iedzīvotāji aicināti izvēlēties piecus objektus katrā pašvaldībā, kas vēlāk taps par dabas kapitāla maršrutu. Balsošana notiks gan tiešsaistē, gan klātienes pasākumos katrā no pilsētām.

“Dabas daudzveidības straujā samazināšanās un klimata krīze prasa tūlītējus risinājumus mūsu ikdienā. Mēs vēlamies vērst uzmanību uz to, ka mūsu rīcībā jau ir lieliski risinājumi – tie, ko piedāvā daba, tāpēc ir ļoti svarīgi izprast dabas vērtību ne tikai estētiskajā un rekreācijas nozīmē, bet arī novērtēt tās sniegtos ekosistēmu pakalpojumus. Tāpēc mēs esam kopīgi ar iedzīvotājiem izvēlējušies 10 objektus katrā pašvaldībā, aplūkojuši, kāda ir to vērtība kā dabas kapitāla objektiem un tagad aicinām izvēlēties nozīmīgākos,” stāsta Latvijas Dabas fonda direktore Vita Anda Tērauda.

Madonā dabas kapitāla objektu vidū ir tādas visiem iedzīvotājiem un pilsētas viesiem pazīstamas vietas kā Smeceres sils, Kāla ezers, Mīlestības graviņa, kā arī, piemēram, Madonas reljefs, kas ir pamats gan lielākai dabas daudzveidībai, gan arī paver plašas iespējas vizuāli un funkcionāli pievilcīgai pilsētvides veidošanai.

Cēsu iedzīvotāju izvirzīto dabas kapitāla objektu vidū ir Ruckas parks, Cēsu pils parks ar dīķi, Rūcamavots un Gaujas vecupe un citi. Savukārt kuldīdzniekiem būs  jābalso par tādiem objektiem kā Alekšupīte, Ventas rumba, kā arī, piemēram, par veco Kuldīgas dzelzceļu, kurš ir gan pastaigu vieta, gan putnu vērošanas teritorija, gan industriālais mantojums.

Balsošanas vietnes katrai pašvaldībai ir šādas:

Cēsis: https://ej.uz/dabaskapitalscesis 

Iepazīsti izvirzītos Cēsu dabas objektus:

Madona: https://ej.uz/dabaskapitalsmadona

Iepazīsti izvirzītos Madonas dabas objektus:

Kuldīga: https://ej.uz/dabaskapitalskuldiga

Iepazīsti izvirzītos Kuldīgas dabas objektus:

Balsošana ir iespējama līdz 6. augustam (ieskaitot).

Tāpat par dabas kapitāla objektiem būs iespējams nobalsot klātienē šādos pasākumos:

  • Cēsu pilsētas svētkos “Cēsis 817” Maija parkā 29. jūlijā no plkst. 11.00-14.00
  • Mūzikas festivālā “Zelta šlāgeris 2023” Madonas pilsētas estrādē Egļu ielā 1, 29. jūlijā no plkst. 17.00-20.00
  • Demokrātijas festivālā Kuldīgā, Kuldīgas pilsētas parkā 29. jūlijā no plkst. 18.00-21.00

Aktivitātes tiek īstenotas projektā “Dabas kapitāls mūsu ikdienā”. Projektu finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds.