Latvijas Dabas fonda projekts GrassLIFE aicina - iesēj savu pļavas kvadrātmetru!

02.10.2020

Dabiskās pļavas Latvijā šobrīd ir izzūdoša dabas vērtība, tāpēc projekts GrassLIFE sāk sabiedrisku dabisko pļavu atbalsta kustību “Iesēj savu kvadrātmetru!”. Tajā aicinām pieteikties tos, kuri vēlas savā īpašumā iesēt nelielu gabaliņu dabiskās pļavas. Interesentiem tiks nosūtītas Latvijas pļavu puķu sēklas, savukārt nākamajā gadā aicināsim ziņot par rezultātiem.

Inga Račinska, projekta GrassLIFE vadītāja saka: “Dabiskajās pļavās mājo unikāla bioloģiskā daudzveidība, tāda augu un citu dzīvu būtņu sabiedrība, kas nav sastopama nekur citur. Pēdējo 70 gadu laikā dabiskās pļavas ir uzartas, pamestas aizaugšanai ar krūmiem vai tur ierīkoti sēti augu sugām nabadzīgi zālājiun tās palikušas vien 0.7% Latvijas teritorijas. Projekts GrassLIFE veltīts dabisko pļavu atjaunošanai, taču skaidrs, ka ar to vien nepietiek, nepieciešama plašāka sabiedrības iesaiste. Latvijas dabiskajām plavām nepieciešama jūsu palīdzība!”

Lai iesaistītu plašāku sabiedrību dabisko zālāju – pļavu un ganību – saglabāšanā, Latvijas Dabas fonda projekts GrassLIFE aicina cilvēkus piedalīties sabiedriskā dabisko pļavu atbalsta kustībā “Iesēj savu kvadrātmetru!”. Tajā Latvijas iedzīvotājus aicinām iesēt nelielu gabaliņu dabiskās pļavas savā mauriņā, lauku sētas pagalmā vai atjaunojamas pļavas stūrī, izmantojot vietējās izcelsmes dabisko pļavu augu sēklas. Lai iegūtu labākas zināšanas par šāda eksperimenta sekmēm, nākamajā vasarā aicināsim ziņot mums par sava kvadrātmetra panākumiem, tādā veidā palīdzot izvērtēt piesēšanas metodes efektivitāti.

Dabisko pļavu sēklas šovasar Latvijas Dabas fondam palīdzēja savākt Latvijas mazpulku organizācija – 15 mazpulki un Latvijas Dabas fonda eksperti visā Latvijā ir ievākuši 25 dažādu puķu sēklas. Pateicoties Mazpulkiem, cilvēki visā Latvijā varēs iesēt tādas pļavu puķes kā dzirkstelīti, īsto madaru, kalnu āboliņu, pļavas dzelzeni, lipīgo sveķeni, pļavas vilkmēli un citas.

Kā piedalīties kustībā “Iesēj savu kvadrātmetru?”

Jāaizpilda īsa pieteikuma anketa, sniedzot pamata informāciju par vietu, kur plānots sēt puķes.
Pieteikšanās termiņš - 6. oktobris.
LDF eksperti noteiks, vai vieta ir piemērota pļavas puķu sēšanai un izvēlēsies tai piemērotas sēklas un nosūtīs interesentiem kopā ar sēšan as instrukciju.
Jāiesēj sēklas saskaņā ar instrukciju. Tas jāpaveic līdz oktobra beigām.
Nākamajā vasarā aicināsim ziņot par sēšanas sekmēm – sūtīt fotogrāfijas un nelielu aprakstu.

Ko šī akcija dos dabiskajām pļavām?

Palīdzēs izplatīties vietējām savvaļas sugām! Viens no iemesliem, kāpēc dabiskās pļavas un ganības izzūd, ir tas, ka mūsdienās pļavu puķu sēklām ir mazāk iespēju ceļot un izsēties plašākā teritorijā – vaļēju sienu vairs ar vezumiem nepārvadājam un lopu ganīšanu arvien vairāk aizvieto turēšana kūtīs un barības pievešana. Taču tieši sēklu pārnese ir viens no faktoriem, kas nodrošina sugām bagātu dzīvotņu pastāvēšanu. Ar pļavas puķu sēklu izsēšanu dažādās Latvijas vietās mēs palīdzēsim pļavu augiem izplatīties.
Palīdzēs zinātniekiem labāk izpētīt sēklu piesēšanas metodes atbilstību pļavu atjaunošanai. Pļavas puķu sēklu ievākšana un izsēšana ir Latvijā vēl maz izmantota dabisko pļavu atjaunošanas metode, un ar šīs akcijas palīdzību pētnieki vēlas iegūt informāciju par sēšanas sekmēm. Tāpēc ļoti svarīgi, lai visi, kas saņems sēklas, nākamajā vasarā ziņotu par to, kā ir veicies.

Vairāk informācijas par projektu GrassLIFE meklē www.grasslife.lv