Latvijas Dabas fonds laiž klajā video stāstu sēriju par savvaļas augu sēklu vākšanu

09.08.2023

Latvijas Dabas fonds (LDF) laidis klajā video stāstu sēriju “Savvaļas augu sēklu vākšanas instrukcija” par savvaļas augu sēklu vākšanas pamatprincipiem. Materiāli noderēs ikvienam, kurš vēlas bagātināt zālājus piemājas teritorijās vai pilsētvidē un atjaunot dabiskās pļavas. Video stāstu sērija ir veidota LDF kampaņas “Darām pļavu kopā!” ietvaros.

“Pēdējos gados ir mainījusies cilvēku attieksme pret to, kā jāizskatās zālienam - arvien vairāk mēs tajos vēlamies redzēt pļavas augus. To piesēja pilsētas teritorijās, pagalmos, mauriņos ir nozīmīga arī pļavas augu sugu saglabāšanai. Diemžēl Latvijā dabiskās pļavas ir tās dzīvotnes, kas ir uz izzušanas robežas – tās saglabājušās vien 0,9% Latvijas teritorijas, tāpēc katrs pļavas augu kvadrātmetrs ir svarīgs. Augusts ir laiks, kad vairums savvaļas augu sēklu ir nogatavojušās un var doties tās vākt. Mūsu video stāstu sērija palīdzēs to paveikt,” saka Rūta Sniedze-Kretalova, LDF botāniķe.

Video stāstu sērijā “Savvaļas augu sēklu vākšanas instrukcija” var uzzināt, kā izvēlēties vietu sēklu ievākšanai, kādi augi sastopami dažādās teritorijās, kā sēklas iepakot, žāvēt un uzglabāt.  Tāpat tajā ir atrodama informācija par retiem un aizsargājamiem augiem, kā arī svešzemju un invazīvajiem augiem, kurus nevajag vākt.

Materiāli veidoti ar mērķi iedrošināt un izglītot ikvienu, kurš vēlas palīdzēt atjaunot Latvijas dabiskās pļavas. Dabiskā pļava ir ekosistēma, kuru raksturo bagātīga bioloģiskā daudzveidība un īpaša augu un dzīvnieku sabiedrība - vienā dabiskās pļavas kvadrātmetrā var būt pat vairāk nekā 50 dažādas augu sugas. Dabiskā pļava arī sniedz daudzveidīgus ekosistēmu pakalpojumus – dod mājvietu apputeksnētājiem, regulē plūdus, attīra ūdeni, uzkrāj CO2 un veido bagātīgu augsni. Tāpat dabiskās pļavas ir daļa no Latvijas identitātes un kultūrvēstures.

Video stāstu sērijā ar savvaļas augu sēklu vākšanas pieredzi dalās LDF botāniķe Rūta Sniedze-Kretalova. Materiāli ir brīvi pieejami šeit.

Video stāsti veidoti LDF kampaņas “Darām pļavu kopā!” ietvaros. Kampaņas laikā cilvēki ir aicināti ievākt savvaļas augu sēklas, lai palīdzētu atjaunot Latvijas dabiskās pļavas. Plašāka informācija par kampaņu “Darām pļavu kopā!” pieejama šeit.

Kampaņa “Darām pļavu kopā!” norisinās ar projekta “Latvijas pilsoniskās sabiedrības stiprināšana ES Zaļā kursa un Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas ieviešanai (LIFE LFN4GD)” atbalstu. Projektu finansiāli atbalsta ES LIFE programma, kā arī Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.