Sestdien, 18. martā, no plkst. 12.00 līdz plkst. 14.30 Lubāna mitrāja informācijas centrā atklās ceļojošo izstādi par Lubānu, Latvijā lielāko ezeru. Izstāde vēsta par cilvēka, dabas un Lubāna ezera kopā būšanu dažādos laikos. Tā būs interesanta visiem, kurus saista dabas un cilvēka mijiedarbības jautājumi. Izstādi veidojis Latvijas Dabas fonds projektā LIFE GoodWater IP sadarbībā ar māksliniekiem Matīsu Murovski un Aneti Krūmiņu. Lubāna mitrāja informācijas centrā izstāde būs skatāma līdz 14. maijam.
Izstādes “Lubāns: kur satiekas daba un cilvēks” galvenais varonis ir Lubāna ezers ar savu unikālo stāstu cauri gadsimtiem. Jau kopš 19. gadsimta cilvēki mēģinājuši valdīt un iekarot Lubānu, nosusinot un veidojot dambjus. Lubāna krastus ietver 36 km gari dambji, un tas ir vislielākais iedambētais ezers Eiropā. Ezers ir daļa no dabas lieguma “Lubāna mitrājs”, kas iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo teritoriju tīklā Natura 2000 un atbilstoši Ramsāres konvencijas kritērijiem noteikts kā starptautiskas nozīmes mitrājs.
Izstādē varēs uzzināt par ezera izcelsmi un neatlaidīgo cilvēku vēlmi to iegrožot, arī par tajā mītošajiem augiem, zivīm un putniem. Būs skatāmas vēsturiskās un skaistākās ezera fotogrāfijas (fotogrāfi Aleksandrs Lebeds, Andris Eglītis, Edgars Smislovs, Jānis Ķuze u.c.). Acis priecēs botāniķes un mākslinieces Rūtas Kazākas Lubāna ezerā mītošo augu zīmējumi. Izstādes apmeklētāji arī varēs uzzināt, kāda ir Latvijas ūdeņu, t.sk. Lubāna ezera ūdens, ekoloģiskā kvalitāte.
Stāsta Ilze Priedniece, projekta LIFE GoodWater IP koordinatore Latvijas Dabas fondā: “Lubāna ezers ir īpašs ar savu sarežģīto vēsturi – agrāko varenību, milzīgajiem pārveidojumiem, kas veikti, lai ezeram atkarotu zemi, kā arī dabas daudzveidību, kas radusi patvērumu Lubāna mitrājā arī mūsdienu apstākļos. Izstāde plānota kā atskats vēsturē, kas liek aizdomāties par dabas un cilvēka mijiedarbību cauri laikiem. Tā domāta ikvienam, kam interesē Lubāna mitrāja daba un vēsture.”
Izstāde “Lubāns: kur satiekas daba un cilvēks” ir ceļojošās izstādes “Ūdeņi – dabas asinsrite” pirmā daļa, kam sekos izstādes arī par Papes ezeru, Auces un Aģes upēm.
Izstādes atklāšana notiks sestdien, 18. martā Lubāna mitrāja informācijas centrā (Aiviekstes hidromezgls, Ošupes pagasts, Madonas novads). No plkst. 12.00 notiks radošā darbnīca “Ierāmē piekrastes pļavu!”, savukārt no plkst. 13.00 būs tikšanās ar izstādes veidotājiem, muzicēs vokāli instrumentālā grupa “Ekosistēmas” un ikviens tiks aicināts cienāties ar ugunskurā vārītu zupu.
Lubāna mitrāja informācijas centra teritorijā izstāde būs skatāma no 18. marta līdz 14. maijam. Tās veidotāji ir iecerējuši izstādi izvietot arī citās ap Lubāna ezeru esošās vietās.
Lielformāta ceļojošo izstādi izveidoja Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar projekta LIFE GoodWater IP partneriem, Lubānas tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centru, Lubāna mitrāja informācijas centru, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Vides un ūdenssaimniecības katedras arhīvu, kā arī Latvijas Nacionālo arhīvu.
Izstāde veidota projekta LIFE GoodWater IP ietvaros ar Eiropas Savienības LIFE Programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.