Pasaule pēc klimata krīzes – RIGA IFF un Latvijas Dabas fonds aicina uz filmas seansu un diskusiju

22.09.2020

Kāda nākotne gaidāma pasaulē, kuru plosa klimata pārmaiņu krustugunis? Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RIGA IFF) sadarbībā ar Latvijas Dabas fonda projektu “Game On: Neļausim klimata pārmaiņām uzvarēt!” piedāvā šo jautājumu apskatīt no zviedru režisores Pellas Kogermanes skatpunkta, zinātniskās fantastikas drāmā “Aniara” un pēc filmas seansa to apspriest žurnālistes Sandras Kropas vadītajā diskusijā kopā ar klimata ekspertu Jāni Brizgu, Latvijas Dabas fonda padomes priekšsēdētāju Andreju Briedi, jūtūberi un raidījumu vadītāju Beāti Bērziņu (Beta Beidz) un filosofu Arti Sveci.

Filmas "Aniara" bezmaksas seanss un tam sekojošā diskusija notiks 22. oktobrī plkst. 19.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē. Gan filma, gan diskusija paralēli klātienes norisei būs skatāma arī tiešsaistē. 

Latvijas Dabas fonda priekšsēdētājs Andrejs Briedis saka: “Par klimata pārmaiņu skarbajām sekām un dabas daudzveidības straujo izzušanu visā pasaulē zinātnieki mūs brīdina jau labu laiku, arī Latvijas Dabas fonds, jau trīsdesmit gadus strādājot dabas aizsardzībā Latvijā, ir bieži norādījis uz pašmāju problēmām. Taču pie mums situācijas neatliekamība nav tik acīmredzama, tāpēc arī bieži vien nešķiet prioritāra. Šī filma ir iespēja ieskatīties pasaulē, kāda tā būtu bez dabas, un, atgriežoties ikdienā, pārdomāt savu rīcību un izvēles un mainīt tās, lai mums saglabātos daba visā tās daudzveidībā, ne tikai atmiņas par to.”

Kogermanes filma vēsta par laiku nākotnē, kad cilvēku izraisītās dabas katastrofas ir kļuvušas pārāk postošas, un ir uzsākta pārcelšanās uz Marsu. Vienā no šādiem pārbraucieniem, kosmosa kuģis novirzās no kursa un kapteinis satrauktajiem pasažieriem ziņo, ka trīs nedēļu vietā ceļš līdz galamērķim varētu aizņemt pat divus gadus. Lai arī uz klāja ir daudz izklaides iespēju – piemēram, mākslīgā intelekta iekārta MIMA, kas piedāvā virtuāli vērot pašu ceļotāju atmiņas par Zemi, pakāpeniski rodas aizdomas, ka pasažieri no šī ieslodzījuma var tā arī neizkļūt.

Lai arī “Aniarā” aplūkotās tēmas par klimata krīzi ir īpaši aktuālas mūsdienām, filmas stāstā ietvertie notikumi pirmo reizi izskanējuši jau 1956. gadā – zviedru autora un Nobela prēmijas laureāta Harija Martinsona tāda pat nosaukuma dzejolī. Filmas notikumi lielā mērā balstīti tieši Martinsona darbā, ko filmas veidotāji vēlējušies ietērpt kino valodā.

Pateicoties Latvijas Dabas fonda projekta “Game On: Neļausim klimata pārmaiņām uzvarēt!” un Kultūras ministrijas atbalstam, seanss būs pieejams bez maksas jebkuram interesentam gan tiešsaistē, gan klātienē, iepriekš izņemot biļeti vai pieejas kodu. Filma ir pieejama, pateicoties Zviedrijas vēstniecības Rīgā un Zviedru institūta atbalstam. Pieteikties seansam klātienē vai tiešsaistē iespējams šeit: https://rigaiff.lv/lv/screenings-2020/ipasais-seanss-un-saruna-dzive-klimata-parmainu-laika/?fbclid=IwAR2nz_d9yeos7DMLmFko_wPmHvy3Pb2-2rvWIjVpmmjxpQ1LQVsMPNPmnbo

RIGA IFF top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, ES programmas “Radošā Eiropa – MEDIA”, Nacionālā Kino centra un Rīgas domes atbalstu.