Velta pastmarku Latvijā aizsargājamam augam – bezdelīgactiņai

04.06.2024

Latvijas Pasts 2024. gada 24. maijā sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu izdeva pastmarku un aploksni veltītu Latvijā reti sastopamam un aizsargājamam augam – bezdelīgactiņai. Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana notika 24. maijā, Elizabetes ielas pasta nodaļā, Elizabetes ielā 41/43, Rīgā.

Jaunā pastmarka izdota 50 000 eksemplāru tirāžā, savukārt aploksne – 600. Pastmarkas nominālvērtība ir 1,65 eiro, kas atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramiem Latvijas teritorijā. Filatēlijas izdevumu dizaina autors ir mākslinieks Edgars Folks.

Bezdelīgactiņa (Primula farinosa) ir viena no divām savvaļas prīmulu sugām Latvijā (otra ir gaiļbiksīte (Primula veris)) un viens no mūsu dabisko kaļķaino zāļu purvu un skraji aizaugošu slapjo zālāju simboliem. Daudzviet Eiropā izzūdoša suga, kuras izplatība arī Latvijā pēdējā pusgadsimta laikā augteņu radikālas pārveidošanas dēļ ir būtiski samazinājusies un tāpēc mūsdienās tā ir sastopama diezgan reti un nevienmērīgi – galvenokārt Rietumlatvijā un Viduslatvijā un ir aizsargājams augs. Sugu apdraud zāļu purvu un slapjo zālāju nosusināšana, aizaugšana, aparšana, kultivēšana un apbūve, tās aizsardzībai nepieciešama kaļķaino zāļu purvu un slapjo pļavu saglabāšana un dažkārt arī apsaimniekošana.

Vecākās paaudzes cilvēki atmiņās bieži atsauc skaistās bezdelīgactiņu pļavas, kas līdz lauksaimniecības zemju intensīvas meliorācijas uzsākšanai 1960. gados Latvijā nebija retums un tai ir zināmi vairāk nekā divdesmit tautas doti nosaukumi – asariņas, bezdelīgactiņš, bezdelīgactiņa, gaidelīte, gaigaliņi, putnactiņa un citi. Arī latviešu dzejnieki bezdelīgactiņu ir pieminējuši  savos daiļdarbos – tā Kārlis Skalbe 1902. gadā sarakstītajā dzejolī „Ziedoņa idille” raksta:

„Spīd zālē bezdelīgactiņas
Un pieneņi ziedu zelts,
Un debess pār zemi nolaižas
Kā zilgan zīda telts.”

Jauno pastmarku sākotnēji varēs iegādāties lielāko pilsētu pasta nodaļās, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā https://veikals.pasts.lv/.

Nākamais filatēlijas izdevums plānots 16. jūnijā.

Latvijas Pasta izdotie filatēlijas darbi augsti vērtēti gan klientu vidū, gan filatēlijas kolekcionāru un ekspertu lokā. Filatēlijas materiālu kolekcionāru starptautiskās apvienības atbilstoši stingri regulētiem standartiem Latvijas Pasta izdotās pastmarkas novērtējušas kā līdzvērtīgas lielāko pasaules valstu izdotajiem filatēlijas izdevumiem un tās regulāri tiek iekļautas gan pasaulē atpazīstamos filatēlijas izdevumu katalogos, gan prestižu kolekcionāru kolekcijās.