Vairāk nekā 1 miljons eiropiešu iestājas pret glifosātu

19.06.2017

Līdz 15. jūnijam vairāk nekā miljons Eiropas iedzīvotāju parakstījuši Eiropas Pilsoņu iniciatīvu par glifosāta aizliegumu, ES pesticīdu apstiprināšanas procesa reformu un saistošu mērķu noteikšanu pesticīdu lietošanas samazināšanai ES. Pilsoņu iniciatīvas organizētāji aicina Komisiju ņemt vērā parakstītāju prasības un neatjaunot glifosāta licenci.

Latvijā iniciatīvu par glifosāta aizliegšanu atbalstīja Latvijas Dabas fonds, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija, Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Biškopības biedrība, un petīciju parakstīja vairāk nekā 1000 cilvēki.

Nepieciešamais parakstu skaits pilsoņu iniciatīvai pret glifosātu sasniegts mazāk nekā piecu mēnešu laikā, tādējādi šī ir visātrāk parakstītā ES pilsoņu iniciatīva kopš 2012. gada, kad tika ieviests šāds likumdošanas ietekmēšanas instruments. Iniciatīvu parakstījuši pilsoņi no visām 28 ES valstīm. Tas nozīmē, ka Eiropas Komisijai tagad ir likumā noteikts pienākums atbildēt pilsoņu prasībām un ņemt tās vērā, pieņemot lēmumus.

David Schwartz, pilsoņu iniciatīvs koordinators no WeMove.EU komentē: “Eiropas pilsoņi nav padevušies pesticīdu industrijas lobisma mēģinājumiem vai viņu maldinošajai zinātnisko pētījumu interpretācijai. Mazāk kā piecos mēnešos vairāk kā miljons ES pilsoņu pievienojās mūsu aicinājumam aizliegt glifosātu un samazināt pesticīdu lietošanu visā Eiropas Savienībā. Mūsu politiķiem jāsadzird šis vēstījums un jāaizsargā cilvēki un vide, aizliedzot bīstamo nezāļu apkarošanas līdzekli un veidojot mūsu nākotni, brīvu no pesticīdiem.”
Eiropas Komisija nesen ziņoja, ka plāno atjaunot licenci glifosāta izmantošanai Eiropas Savienībā nākamajiem 10 gadiem. Paredzams, ka formāli šis priekšlikums tiks iesniegts pirms diskusijas ar ES valdību pārstāvjiem 19.-20. jūlijā. Balsošana par priekšlikumu notiks pirms 2017. gada beigām, kad arī beidzas termiņš glifosāta licences lietošanai Eiropas Savienībā.

Pilsoņu iniciatīvas organizētāji parakstus iesniegs jūlija sākumā, lai pieprasītu Komisijas atbildi pirms glifosāta licences atjaunošanas. Taču parakstu vākšana turpinās! Petīciju joprojām var parakstīt, tādā veidā paužot savu viedokli par glifosāta aizliegšanu un pesticīdu izmantošanas samazināšanu ES.

#StopGlyphosate pilsoņu inciatīvu atbalsta vairāk kā 100 organizāciju koalīcija visā ES, un to koordinē WeMove.EU.

Parakstīt var www.stopglyphosate.org vai Latvijas Dabas fonda mājaslapā.