Jumta bites lido atkal!

25.06.2019

Rīgas Latviešu biedrība (RLB) jau otro gadu uz RLB nama jumta Vērmanes dārza liepu ziedēšanas laikā izvieto medus bišu saimes - RLB jumta bites. Arī Latvijas Dabas fonds jau otro gadu piedalās jumta bišu akcijā, nodrošinot tiešraidi no stropiem – LDF YouTube kanālā var vērot, kā čaklās darbones strādā, ievācot medu Rīgas parkos.

Pagājušajā gadā tika ievākti vairāk kā 64 kg RLB jumta bišu medus, un arī šogad projekta mērķis ir ne tikai ievākt gardo medu, bet arī radīt pozitīvu noskaņojumu un gaisotni sabiedrībā, aicinot sabiedrību domāt zaļi un “ārpus rāmjiem”, vienlaikus suminot šī gada jubilārus - RLB kaimiņus un sadarbības partnerus - Latvijas Universitāti un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju 100 gadu jubilejā.

Arī šogad pētīsim bišu paradumus pilsētvidē - sadarbībā ar enerģiskiem biteniekiem - Kārli un Andri Bolmaņiem, un Latvijas biškopības biedrību - ir plānots salīdzinot katra stropa ievāktos ziedputekšņu paraugus medū, izsekot katras saimes izvēlētajiem maršrutiem Rīgas centrā, kas nekad iepriekš nav pētīts.

Tāpat RLB kopā Latvijas Dabas fondu aicina sabiedrību aizdomāties par bišu nākotni pasaulē un parakstīt petīciju, kas pieprasa aizsargāt bites no kaitīgajiem pesticīdiem, ieviešot pienācīgu pesticīdu risku izvērtēšanas procesu.

Petīciju var parakstīt šeit.

Pagājušā gada ievāktā medus analīžu rezultāti uzrādīja pārsteidzošu ziedputekšņu daudzveidību - ne tikai liepu, bet arī baltā un sarkanā aboliņa, zalkšu sūrenes, rudzupuķu un pat griķu ziedputekšņus! Pēc saņemtajiem analīžu rezultātiem varēja secināt, ka medus ir tīrs un bez kaitīgiem piemaisījumiem - tas pierāda, ka urbānajai biškopībai (pilsētu dravniecībai) Rīgā ir nākotne.