Kāpēc mēs neiejaucamies dabas procesos tiešraidēs?

17.05.2020

Latvijas Dabas fonds jau devīto sezonu nodrošina tiešraides no aizsargājamo putnu ligzdām, un vienmēr pati populārākā ir bijusi jūras ērgļu ligzda Durbē. Ar tiešraidēm mēs ļaujam ieskatīties dabas procesos ciešā pietuvinājumā, un tāds arī ir tiešraižu galvenais mērķis - vērot, iepazīt, izzināt dabu, tajā neiejaucoties. Skatītājiem ir jāsaprot, ka dabas procesi ietver arī cilvēkam nepatīkamas ainas.

Tā šodien jūras ērgļu cāļu skaits ligzdā Durbē diemžēl samazinājās – jaunākais cālis neizturēja konkurences cīņā un viens no vecākajiem mazuļiem to izgrūda no ligzdas. Trešais mazulis izšķīlās vairākas dienas pēc pirmajiem, līdz ar to tam jau sākotnēji bija mazāk priekšrocību dabiskajā atlasē. Trīs ērgļu mazuļi vienā ligzdā – tas ir daudz un ne vienmēr tiem izdodas veiksmīgi izaugt un izlidot.

Mēs saprotam visus ērgļu ģimenes līdzjutējus, šī ir tiešām skumja diena. Taču vēlreiz atgādinām, ka šie ir dabiski procesi, kas norisinās arī citās ērgļu ligzdās, kuras mēs neredzam. Vēlamies arī atbildēt uz jautājumu – vai nevajadzēja šo ērglēnu glābt? Mūsu princips ir neiejaukties dabiskajos procesos. Ir atsevišķi izņēmuma gadījumi – piemēram, pirms diviem gadiem no ligzdas izkrita jaunais ērglis Knips, kurš bija jau pietiekami liels un dzīvotspējīgs, tāpēc devāmies to glābt un nogādāt ērgļu rehabilitācijas stacijā. Šoreiz, ja cilvēks tuvotos ligzdai, mēs riskētu aizbiedēt abus pieaugušos ērgļus uz vairākām dienām, tādējādi pakļaujot riskam abus pārējos mazuļus.

Tiešraidēs ir redzami gan brīnišķīgi dabas skati, gan majestātiskie putni ciešā tuvplānā, gan arī šādi – nepatīkami skati. Tas viss kopā atspoguļo dabas procesus visā to daudzveidībā.