Latvijas Dabas fonds piedāvā ielūkoties lielā dumpja ligzdā

27.04.2022

Latvijas Dabas fonda (LDF) putnu tiešraidēm šonedēļ pievienojas jauna suga – lielais dumpis Botaurus stellaris. Tiešraidē vērojamā ligzda atrodas Engures ezerā. Lielais dumpis ir putns, kura savdabīgo balsi – dobju dūkšanu, dzirdējuši daudzi, bet pašu putnu redzējis vien retais, jo tas dzīvo niedrēs un labi maskējas.

Lielā dumpja ligzdas vērošanas sezona, atbilstoši sugas ligzdošanas īpatnībām būs samērā īsa, jo mazuļi ligzdu pamet jau sākot no trīs nedēļu vecumā. Dumpji ik gadu būvē jaunu ligzdu, tādēļ, lai nodrošinātu tiešraidi, ligzdošanas sezonas sākumā ligzda niedrājā ir jāatrod katru gadu no jauna. Tiešraidē vērojamajā ligzdā šobrīd jau ir četras olas.

Lielais dumpis ir aizsargājams putns, kurš mājo plašos niedrājos. Mātīte perēšanas laikā barojas no ligzdas vai tās tiešā tuvumā, tādēļ ir būtiski, lai ūdenī ap ligzdu būtu pieejami nelieli ūdens dzīvnieki – zivis, abinieki un kukaiņi.

“Pēc vairāku gadu pārtraukuma varam atkal piedāvāt skatītājiem ieskatu lielā dumpja dzīvē. Šis putns ievērojami atšķiras no tiem, kas ligzdo kokos būvētās lielajās ligzdās un ko vērojam citās mūsu kamerās, tāpēc skatītājiem jaunā tiešraide dos ieskatu pavisam citā dabas pasaulē. Aicinām iepazīt lielo dumpi, jo aizsargāt spējam to, ko iepazīstam,” saka Jānis Ķuze, Latvijas Dabas fonda tiešraižu projekta vadītājs.

Lielā dumpja dziesmu dabā klausīties var doties uz ezeriem, kur atrodamas plašākas niedru audzes. Seklajos piejūras ezeros, tādos kā Papes, Kaņiera, Engures Babītes ezeri, niedru un citu ūdensaugu plašās audzes nodrošina mājvietu lielākam skaitam dumpju. Arī citos reģionos esošās un mazākās aizaugušās ūdenstilpēs ir lielas iespējas šo sugu saklausīt. Kaut arī lielā dumpja dziesma dažkārt dzirdama dienas laikā, tomēr visaktīvāk tie vokalizē krēslas stundās. 

Tiešraides skaties: 

LDF YouTube kanālā
Dabasdati.lv un www.ldf.lv/tiesraide
https://viedtelevizija.lv/skaties/dabas-tiesraides

Latvijas Dabas fonda putnu tiešraides tiek nodrošinātas, pateicoties skatītāju ziedojumiem. Ziedot var šeit, kā arī ar Mobilly aplikāciju.