Priekšvēlēšanu debatēs “Zaļais grils” pašvaldību kandidāti sola īstenot Eiropas Zaļo kursu

28.05.2021

26. un 27. maijā “Zaļā barometra” rīkotajās pašvaldību priekšvēlēšanu debatēs par aprites ekonomiku, dabas vērtībām un klimatneitralitāti "Zaļais grils"piedalījās 12 partiju sarakstu kandidāti no visas Latvijas. Kandidāti par prioritātēm galvenokārt uzskata Zaļā publiskā iepirkuma piemērošanu, atkritumu apsaimniekošanas uzlabošanu un ilgtspējīgas mobilitātes veicināšanu, taču dabas vērtību saglabāšana nav starp kandidātu plānu prioritātēm.

Lelde Eņģele, projekta “Zaļais barometrs” eksperte no Latvijas Dabas fonda norāda: “Pašvaldības apzinās savas iespējas virzīt attīstību un ietekmēt vides kvalitāti gan izstrādājot teritorijas plānojumu, gan veicot investīcijas un veidojot uzņēmējdarbības vidi. Cerīgi šķiet pretendentu solījumi pievērsties veloinfrastruktūras izbūvēšanai, ēku siltināšanai, kā arī siltumapgādes, notekūdeņu un atkritumu apsaimniekošanas uzlabošanai, kur rezultāti lielā mērā būs atkarīgi arī no Eiropas Savienības fondu finansējuma pieejamības. Vairāki saraksti uzsvēra moderno un viedo tehnoloģiju ieviešanu un tiekšanos uz klimatneitralitātes sasniegšanu. Arī dabas jomā parādās svaigas idejas, piemēram, saprātīgāka zālienu kopšana, saglabājot arī ziedošas dabīgas pļaviņas, kā arī pašvaldības noteiktu aizsargājamo dabas teritoriju veidošana. Tomēr dabas vērtību saglabāšana lielā mērā būs atkarīga gan no vēlētāju izvēles, kritiski vērtējot sarakstu un tajos iekļauto līdzšinējo deputātu paveikto, gan no iedzīvotāju pieprasījuma jaunievēlētajām domēm veikt konkrētas rīcības.”

26. maija diskusijā piedalījās pārstāvji no partijas "PROGRESĪVIE", Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", "Latvijas Krievu savienība", "Latvijas attīstībai", Latvijas Zaļā partija, politiskā partija "KPV LV".

27. maija diskusijā piedalījās pārstāvji no Jaunā konservatīvā partija, "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija, Jaunā VIENOTĪBA, politiskā partija "Latvijas Reģionu Apvienība", Zaļo un Zemnieku savienība, "Kustība "Par!"".

26. maija debašu ieraksts ir pieejams šeit.

27. maija debašu ieraksts ir pieejams šeit.

Latvijas vides organizācijas projekta “Zaļais barometrs” ietvaros ir veikušas pašvaldību kandidātu sarakstu vērtējumu, aplūkojot to piedāvājumu un mērķus vides, dabas un klimata jomā. No 324 iesiegtajiem pašvaldību sarakstiem atbildes sniedza 155 saraksti, no kuriem tikai 28 saraksti ir vērtējami kā samērā zaļi, jo tie saņēmuši pusi vai vairāk no maksimālā iespējamā vērtējuma. Aicinām iepazīties ar sava novada sarakstu iegūtajiem “zaļajiem punktiem” http://www.zalais-barometrs.lv/lv/pasvaldibu-velesanu-izvertejums-2021 un piedalīties 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās, veicot informētu izvēli.

Projektu “Zaļais barometrs” īsteno Latvijas ietekmīgākās vides nevalstiskās organizācijas - Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Latvijas Dabas fonds, Zaļā brīvība, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija un Pasaules Dabas Fonds. Iniciatīvas mērķis ir uzraudzīt un vērtēt politiskās norises saistībā ar dabas un vides jautājumiem. Projektu ”Zaļais barometrs” finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.